Turistika a výlety


Národná prírodná rezervácia Veľká skala

Národná prírodná rezervácia Veľká skala sa nachádza v katastrálnom území našej obce. Je v správe štátnej ochrany prírody Ponitrie. Územie bolo vyhlásené za chránené v roku 1984 na rozlohe 59,2 ha. Ide o prírodnú rezerváciu s V. stupňom ochrany, ktorá tvorí súčasť Bystričianskej doliny. Vulkanické podložie andezitu je ideálne pre listnaté stromy, ktoré sa tu nachádzajú už nejaký ten rôčik. Súčasťou Veľkej skaly je nielen jej špecifická skalná stena najlepšie rozoznateľná z Hrádku, ale aj skalný útvar Dvanásť panien, prípadne Deväť panien, alebo aj Dvanásť apoštolov. Všetko sú to názvy pre jeden a ten istý vežovitý skalný útvar vykúkajúci z prírodnej rezervácie. Vďaka nestabilnosti andezitového podložia je tu znemožnená ťažba, a preto si les uchováva svoju pôvodnú pralesnú krásu.

Vyhliadka na Malý Lubín

Malý Lubín je veľmi pekné vyhliadkové miesto v juhovýchodnom cípe Strážovských vrchov, na svahoch Drieňového vrchu. Pred pár rokmi tu vybudovali menšiu rozhľadňu, skadiaľ uvidí návštevník ako na dlani Hornonitriansku kotlinu, a ďalej v pozadí pohoria Vtáčnik a Tríbeč. Malý Lubín je skutočnou perlou celého pohoria a výhľady z neho patria k tomu najkrajšiemu, čo horský celok Drieňov ponúka. Z parkoviska blízko areálu Termálneho kúpaliska Chalmová vedie Lesnícky náučný  chodník Chalmová na Malý Lubín. Po ceste natrafíte na drevenú kaplnku svätého Huberta. Zdatnejší turisti môžu pokračovať v ceste a vystúpiť na Veľký Lubín.



Bystričiansky okruh


Okruh v dĺžke 17,5 kilometra návštevníkom ukáže niekoľko významných miest – Termálne kúpalisko Chalmová, obecné športoviská, prírodné krásy na úpätí pohoria Vtáčnik, letisko, Farmu pod Vtáčnikom s vynikajúcimi domácimi špecialitami a pod. Na trase nájdete aj šesť tabúľ, z ktorých sa dozviete zaujímavé informácie. Okruh začína pred bránou Termálneho kúpaliska Chalmová. Je vhodný pre všetky vekové generácie a môžete ho absolvovať pešo, alebo na bicykli.

Trasa okruhu

Horolezecká stena Hrádok

Hrádok je najvyššou andezitovou stenou na Slovensku a po Tatrách druhou najväčšou lezeckou oblasťou v krajine. Pri výstupe na vrchol skalného útvaru, na ktorom sa pred storočiami rozprestieralo pohanské hradisko, majú lezci k dispozícii viac ako 80 trás s rôznymi stupňami náročnosti. Po dosiahnutí najvyššieho bodu mohutnej steny sa im naskytne pohľad do nádhernej Bystričianskej doliny. Bystričianska dolina patrí medzi najkrajšie v pohorí Vtáčnik aj v širšom okolí baníckeho regiónu Horná Nitra. Lezecká lokalita Hrádok je výnimočná práve svojou rozmanitou ponukou náročnosti lezeckých ciest v kombinácii s rozmanitosťou krás okolitej prírody. Tá okrem iného patrí do Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a tiež je súčasťou chráneného územia Natura 2000.

Chodník Petra Školnu

V roku 1955 Peter Školna založil pri TJ Dynamo Bystričany odbor turistiky, ktorý sa okrem turistickej činnosti venoval aj značeniu turistických chodníkov na hornej Nitre. Druhou oblasťou, v ktorej tento odbor dominoval, bol orientačný beh. V roku 1962 sa významne podieľal na organizácii Majstrovstiev Československa v orientačnom behu. V kategórii starších dorastencov si vybojovali titul majstrov ČSSR Blažej Kováč a Andrej Mikler. Z našej obce práve pod vedením Petra Školnu vzišlo 12 značkárov, z ktorých väčšina značkuje i dnes. V roku 1959 vyznačkovali v našom regióne 240 km a v nasledujúcom roku až 264 km turistických trás. Jednou z nich bola aj modrá turistická trasa číslo 2604 Bystričany – Bystričianská dolina – Vtáčnik v dĺžke 14,2 km. Od roku 2003 nesie názov Chodník Petra Školnu.

Pohorie Vtáčnik

Vrch Vtáčnik je najvyšším bodom Trenčianskeho kraja, meria 1346 m.n.m. Situovaný je na hlavnom hrebeni rovnomenného pohoria, ktorým vedie aj hranica medzi Banskobystrickým a Trenčianskym krajom. Z obce Bystričany sa naň dostanete po modrej značke. Samotný vrchol je v poslednej dobe vyhľadávaná lokalita a vedú sem viaceré turistické chodníky. Prechádzka lesom cez úzke chodníčky, ktoré lemujú čučoriedky je už len kúsok cesty k samotnému vrcholu Vtáčnika. Na vrchole najvyššieho bodu pohoria Vtáčnik je zasadený vysoký nerezový kríž, ktorý sa leskne v lúčoch slnka. Tu sa vám naskytne nádherný výhľad na Hornonitriansku kotlinu a okolité pohoria. Obec Bystričany každoročne v mesiaci august organizuje turistické podujatie výstupu na Vtáčnik, ktorý uskutočňuje v spätosti s oslavami Slovenského národného povstania. Výstupu sa každoročne zúčastňujú nielen občania z obce, ale aj iní turistickí nadšenci a milovníci prírody.

Farma pod Vtáčnikom

V katastrálnom území obce Bystričany sa nachádza čarovná "Farma pod Vtáčnikom". Svoj názov dostala podľa pohoria Vtáčnik, pod ktorým sa rozprestiera. Farma je zameraná najmä na chov oviec  francúzskeho plemena Lacaune, no na farme sa chovajú i kravy mäsového plemena Limousine. Zvieratá z farmy spásajú okolité lúky. V krásnom prostredí obklopenom horami a lúkami si môžete posedieť a vychutnať čapované pivo, ku ktorému sa dokonale hodia syrové výrobky vyrábané priamo na farme. Obľúbené sú napríklad syrové dosky s krkovičkou. Vyrábajú sa tu výrobky z práve nadojeného čerstvého mlieka, napr.: čerstvý ovčí syr, údený ovčí syr,  stopercentnú ovčiu bryndzu, s ktorou už zabodovali na mnohých súťažiach a taktiež zrejúce syry, ktoré v roku 2022 získali na AGrokomplexe ocenenia najlepšie zrejúce syry. Najobľúbenejším výrobkom farmy sú kravské nite, po ktoré si pravidelne chodia občania z blízkeho okolia. Pre deti je k dispozícii detské ihrisko, streľba z luku a rôzne hry a počas roka sú na farme organizované rôzne zážitkové akcie, napríklad pri príležitosti otvorenia ovčiarskej sezóny. Tá mala i tento rok veľký úspech. Farmu obľubujú peší turisti a cykloturisti, ktorí sa zastavia občerstviť, no k farme je možné prísť i autom cez obec Kamenec pod Vtáčnikom. Facebook.com

Fotogaléria


Geografická poloha obce
Bystričany sa nachádzajú v okrese Prievidza, ktorý je jadrom regiónu horná Nitra v Trenčianskom samosprávnom kraji. Kataster obce s územnými celkami Bystričany, Chalmová a Vieska má celkovú rozlohu 3763 ha. Rozprestiera sa v južnom cípe Hornonitrianskej kotliny, na najjužnejších výbežkoch Strážovských vrchov a západných svahoch pohoria Vtáčnik v nadmorskej výške 255 m v strede obce, s prevýšením okolo 1000 m v chotári. Oblasťou preteká rieka Nitra, priberajúca menšie prítoky stekajúce z okolitých horstiev, z ktorých najvýznamnejším je potok Bystrica.